Shoutboard

Historie Atletiky

Historie Atletiky v ČR

Atletika

Historie atletiky v České republice pamatuje již tři století.


Již v roce 1897 vzniká Česká atletická amatérská unie, na jejímž ustanovení měl zásluhu Jiří Guth-Jarkovský, zakládající člen Mezinárodního olympijského výboru i Českého olympijského výboru.

Oblibě atletiky v českých zemích napomohlo rovněž olympijské stříbro diskaře Františka Jandy-Suka z Paříže 1900, kde se představilo pět českých sportovců (území dnešní České republiky bylo součástí Rakouska – Uherska). František Janda-Suk se stal prvním diskařem na světě, který při hodu začal užívat otočku. Pravdou ale je, že skutečně významné a světově známé úspěchy zaznamenala až česká poválečná atletika.

K těm nejznámějším, kteří proslavili ČR (tehdejší Československo), patří nepochybně běžec Emil Zátopek. Ten získal slávu v roce 1948 na XIV. olympijských hrách v Londýně, odkud přivezl zlatou medaili ze závodu na 10 km a stříbro z poloviční trati. Na XV. olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 pak získal hned tři zlaté medaile (maraton, 10 km, 5 km) a jeho žena Dana Zátopková připojila čtvrtou za první místo v hodu oštěpem. Emil Zátopek se kromě toho stal také trojnásobným mistrem Evropy v atletice a držitelem nespočtu rekordů.

Cenné úspěchy české atletiky znamenaly také výkony Heleny Fibingerové, která v roce 1983 v Helsinkách zvítězila na mistrovství světa v atletice ve vrhu koulí. Na stejném mistrovství světa vybojoval zlatou medaili také Imrich Bugár v hodu diskem. A medailovou žeň rozšířila Jarmila Kratochvílová hned dvěma mistrovskými tituly v bězích na 400 m a 800 m. Jarmila Kratochvílová je ostatně označována za nejlepší českou běžkyni všech dob. Její fenomenální čas 1:53,28 minuty na 800 metrů je nejstarším světovým rekordem vůbec. Jarmila Kratochvílová takto excelovala v roce 1983 v Mnichově.

Dalšími výrazně úspěšnými atlety a reprezentanty ČR pak jsou oštěpař Jan Železný, trojnásobný mistr světa, držitel světového rekordu z roku 1996 a trojnásobný olympijský vítěz. Robert Změlík vyhrál olympijský desetiboj v Barceloně 1992. Tomáš Dvořák, mistr světa v desetiboji z let 1997, 1999 a 2001. Roman Šebrle v roce 2000 získal stříbrnou medaili ve víceboji na letních olympijských hrách. Stříbrný úspěch přetavil o čtyři roky později v Aténách v olympijské zlato. Od roku 2001 je držitelem světového rekordu a zároveň prvním přemožitelem magické devítitisícové hranice, když během desetiboje v Götzisu nasbíral 9026 bodů.

Mezi největší osobnosti současné české atletiky se vedle Romana Šebrleho řadí bronzová diskařka z MS 2005 Věra Pospíšilová-Cechlová, kov stejné hodnoty vybojovala v Helsinkách i tyčkařka Pavla Hamáčková-Rybová. Na šampionátu starého kontinentu v roce 2006 získali stříbrné medaile výškař Tomáš Janků a oštěpařka Barbora Špotáková.

Bývalé Československo a poté Česká republika se snažila atletiku podporovat i organizací sportovních soutěží. Od roku 1947 se například v Praze koná Memoriál Evžena Rošického, za nacistické okupace popraveného významného mílaře a reprezentanta.

Od roku 1961 se také v Ostravě pořádají atletické závody Zlatá tretra spojené s mezinárodními běžeckými závody ve Vítkovicích. V době rozvoje halových závodů česká atletika uspořádala II. evropské halové hry ve Sportovní hale v Praze, kde byla zřízena palubová dráha. Pozitivní lesk přinesl české atletice rovněž průběh VII. mistrovství Evropy 1978 na Strahově.

Žádné komentáře
 
Copyright 2011 Stránky atleta Pláničky by Myself